Manuální lymfatická masáž (lymfodrenáž)
Manuální lymfatická masáž je jemná hmatová technika. Úkolem této masáže je obnovení a urychlení činnosti oběhu lymfy. Speciálními masážními hmaty se docílí odplavení škodlivin z těla ven, podpoří detoxikaci těla, uleví otokům, zrychlí metabolické procesy v těle, posiluje imunitu a napomáhá prevenci křečových žil.
Lymfatická masáž (manuální lymfodrenáž) pomáhá s řadou zdravotních problémů
Lymfatickou masáž považuje hodně žen jen za kosmetický zákrok. Třeba při celulitidě. Spousta z nich netuší, že nám může pomoci s řadou nepříjemných nebo i zdravotních problémů.
Typickým příznakem toho, že lymfatický systém nefunguje, jak by měl, jsou například otoky nohou i jiných částí těla, chronická únava a bolesti hlavy. Někdy také vyšší sklon k infekčním chorobám horních cest dýchacích (anginy, chřipky, různé záněty). Masáž, odborně drenáž, je může v řadě případů odstranit či zmírnit.
Zmíněný systém tvoří důmyslnou síť cév, podobnou tomu krevnímu. Odvádí z tkání odpadní produkty metabolismu, vodu, ionty a bílkoviny, ale také cizorodé látky a choroboplodné zárodky.
Jeho součástí jsou lymfatické uzliny, ve kterých se soustřeďuje větší množství lymfocytů a makrofágů, tedy bílých krvinek. Ty likvidují potenciálně škodlivé buňky a látky. Vyčištěnou tekutinu vracejí zpátky do krve. Systém je důležitou součástí naší imunity. Jde o jakousi čističku odpadních vod nebo spíš tekutin v tkáních.
Stimulace lymfy
Lymfa, čirá tekutina, necirkuluje v těle díky srdci. Její plynulý tok zajišťuje tlak svalů, tedy fakt, že se hýbeme. Lidé, kteří pohyb zanedbávají (stejně jako zdravý životní styl), mohou mít s její cirkulací problémy. Pokud lymfa, tedy míza, správně neproudí, má větší sklon stagnovat. Systém se zanáší a nefunguje tak efektivně, jak by měl.
„Proto by i zcela zdraví lidé měli absolvovat jednou až dvakrát do roka lymfatickou masáž. Povzbudí činnost zmíněného systému, odplaví odpadní látky, případně zmírní otoky. Působí i proti únavě, posiluje imunitu a zlepšuje pokožku.“
Proti sloní ruce/noze
Má rovněž zdravotní význam. Třeba u nádoru prsu odstraňují lékaři spolu s karcinomem i lymfatické uzliny v podpaží. Nádorové buňky se v nich často zachytí a šíří dál do těla. Jenže bez uzlin lymfa hůře proudí.
Ženám snáz otéká paže a jsou náchylnější k jejímu infikování, vzniku růže nebo k vytvoření tzv. sloní ruky, tedy k chronickému otoku, a dalším nežádoucím změnám v postižené končetině. Pravidelné lymfatické masáže pro ně mají veliký význam. Zlepšují stav paže a mírní riziko uvedených komplikací.
Kdy má největší smysl
„Drenáž zmenšuje otoky i u chronické žilní nedostatečnosti, která je příčinou křečových žil, podobně jako otoky vyvolané úrazy. Má smysl rovněž pro diabetiky a pacienty s migrénami, při akné, celulitidě, osteoporóze, roztroušené skleróze, po mozkových mrtvicích, operacích kloubů a tak dál.
U těchto potíží nestačí jedna masáž, bývá nutná jejich série i dvakrát týdně po dobu pěti a více týdnů. U každé ze zdravotních potíží je to trochu jiné. Když se je povede zmírnit, obvykle stačí chodit v delším intervalu na udržovací zákrok.
Málo známé riziko
Lékaři a zdravotníci využívají jak lymfodrenáže ruční, tak přístrojové, nejednou je dokonce kombinují. Měl by ji dělat jenom člověk vyškolený. „Masér musí nejprve uvolnit jednotlivé uzliny, aby se lymfa nikde nehromadila a volně odtékala.
To platí i pro využití přístrojů. Než je masér spustí, tak musí uvolnit uzliny v jednotlivých lymfatických centrech (v tříslech, v podpaží, nad klíční kostí...). To v kosmetických salónech často nedělají.
Specializovaná centra
Lepší než kosmetické salóny jsou zařízení, kde pracují lékaři a zdravotnický personál.